IMG 20170710 114241

Warsztaty metodyczno-tematyczne „Medyczne czynności ratunkowe w praktyce”.

IMG 20170710 114241Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie we współpracy z Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zorganizowała w dniu 10 lipca 2017 roku warsztaty metodyczno-tematyczne pod nazwą „ Medyczne czynności ratunkowe w praktyce”.

Program warsztatów został opracowany przez Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego PSP st. str. Adriana Ząbka. Warsztaty skierowane są dla Miejskich i Powiatowych Koordynatorów Ratownictwa Medycznego Państwowej Straży Pożarnej z woj. lubelskiego.

Pierwszego dnia zostało przeszkolonych 9-ciu koordynatorów z wybranych komend powiatowych i miejskich PSP. Warsztaty miały na celu zaktualizowanie wiedzy i umiejętności z zakresu medycznych czynności ratunkowych, które mogą być wykonywane przez ratowników medycznych pełniących służbę  w Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie z programem warsztatów strażacy mieli okazję przećwiczyć wykonywanie min. iniekcji domięśniowych, podskórnych, kaniulacji żył obwodowych, udrażniania górnych dróg oddechowych za pomocą intubacji dotchawiczej, defibrylacji manualnej i elektrokardiografii. Poza tym w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach strażacy w czasie rzeczywistym prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową z użyciem defibrylatorów manualnych, respiratorów a także niezbędnych leków. 

Kolejna edycja warsztatów dla pozostałych koordynatorów odbędzie się 11 lipca 2017 roku.

tekst i zdjęcia: st. str. Adrian Ząbek KW PSP Lublin

mt_gallery: Warsztaty "Medyczne czynności ratunkowe w praktyce”.

Skip to content