DSC 6975

Ślubowanie nowych strażaków w Komendzie Miejskiej PSP w Białej Podlaskiej.

DSC 697526 maja 2017 roku na placu Komendy odbyła się uroczysta zbiórka z okazji ślubowania nowo przyjętych trzech strażaków do służby w PSP.

Ślubowanie przyjął Komendant Miejski PSP bryg. Artur Tomczuk w obecności Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP bryg. Marka Chwalczuka, funkcjonariuszy i pracowników Komendy.

Z rąk komendantów strażacy odebrali również akty nadania stopnia strażaka oraz legitymacje służbowe.
Składający ślubowanie str. Emilian Klepacki, str. Hubert Maksymiuk i str. Mateusz Piękowski rozpoczynają  swoją służbę w PSP od siedmiomiesięcznego szkolenia podstawowego w zawodzie strażak w Szkole Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy.

Każdy funkcjonariusz w Polsce ma obowiązek złożenia ślubowania przed przystąpieniem do służby w formacji mundurowej. Ślubowanie to bardzo uroczysty moment w życiu zawodowym. Jest ono postrzegane jako coś podniosłego, stanowi symbol pełnego włączenia do cieszącej się społecznym prestiżem służby, wzmacnia świadomość własnej tożsamości zawodowej.

Ślubowanie tradycyjnie zwieńczone zostało rotą:
„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.”

tekst i zdjęcia: mł. bryg. Mirosław Byszuk

mt_gallery: Ślubowanie w Komendzie Miejskiej PSP Białej Podlaskiej.

 

Skip to content