1-30722 g

Minister Jarosław Zieliński spotkał się z białostockimi strażakami.

1-30722 gJarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA był w piątek na miejscu pożaru w Białymstoku, gdzie dzień wcześniej podczas akcji tragicznie zginęło dwóch strażaków Państwowej Straży Pożarnej. W obecności komendanta głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego, wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego oraz komendanta podlaskich strażaków st. bryg. Jarosława Wendta spotkał się ze strażakami uczestniczącymi w akcji ratowniczo-gaśniczej. Zapoznał się z przebiegiem prowadzonych działań.

Akcja, podczas której zginęli strażacy miała miejsce 25 maja. Około godz. 18:40 w magazynie przy ulicy Dojnowskiej, w którym składowane były głównie sztuczne kwiaty wybuchł pożar. Do akcji zostały skierowane zastępy strażaków z JRG nr 1 w Białymstoku. W celu rozpoznania sytuacji, czy w pomieszczeniu nie znajdują się ludzie  do magazynu weszła dwuosobowa rota strażaków.

Podczas prowadzenia działań strażacy dostali się na podwieszony sufit zainstalowany nad kondygnacją parterową. Sufit ten uległ oberwaniu, jeden ze strażaków spadł i poniósł śmierć. Drugi strażak usiłował wydostać się na zewnątrz, ewakuowany przez kolegów, mimo udzielonej pomocy lekarskiej również zmarł.

Funkcjonariusze, którzy zginęli podczas akcji  mieli 26 i 29 lat. Służyli w PSP od 2013 roku. Jeden z nich pozostawił żonę i kilkumiesięczne dziecko. Rodziny strażaków zostały objęte opieką psychologów oraz kierownictwa PSP i kolegów. Otrzymają także przysługującą pomoc finansową. Minister Jarosław Zieliński na wniosek Komendanta Głównego PSP zwróci się do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o odznaczenie poległych podczas akcji strażaków Krzyżem Zasługi za Dzielność. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej postanowił awansować pośmiertnie strażaków na wyższe stopnie służbowe.

Akcja gaszenia magazynu została zakończona 45 minut po północy. Uczestniczyło w niej ponad 100 strażaków i 31 pojazdów ratowniczych. Wszystkie okolicznosci zdarzenia bada prokuratura.

W ciągu ostatnich 25 lat w całym kraju na służbie zginęło 19 strażaków, a 15 zostało ciężko rannych.

W związku z tragedią, jaka dotknęła podlaskich strażaków zostały odwołane planowane w ciągu najbliższych dni na Podlasiu uroczystości związane z obchodami Dnia Strażaka i Jubileuszu 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej.

W najbliższą niedzielę  28 maja w Białostockiej Katedrze o godzinie 16:30 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji zmarłych strażaków i ich rodzin.

źródło: Komenda Główna PSP.

 

Skip to content