DSCF1122

Wypadek cysterny w Łążku Ordynackim w powiecie janowskim.

DSCF112227 lutego 2017 roku w godzinach wieczornych na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Łążek Ordynacki powiat janowski na granicy województw lubelskiego i podkarpackiego doszło do zdarzenia z udziałem ciągnika siodłowego wraz z cysterną.

 W wyniku zdarzenia ciągnik wraz z cysterną przewożącą około 20 ton oleistej substancji o nazwie NORMAN 346 w temperaturze 86 o C przewrócił się na prawy bok w odległości około 20 metrów od rzeki Bukowa przy nowobudowanym moście.

Ze względu na duże prawdopodobieństwo, iż cysterna jest rozszczelniona , a wyciekająca substancja przedostaje się do piachu oraz ,że podczas stawiania cysterny  substancja oleista może przedostać się do rzeki Bukowa podjęta została decyzja o zadysponowaniu grupy chemicznej . Na miejsce zdarzenia została zadysponowana SGR Chem-Ekol z JRG Nowa Sarzyna z województwa podkarpackiego najbliższa miejscu zdarzenia.

Po przyjeździe grupy chemicznej oraz przeprowadzonym rozpoznaniu przez  dowódcę podjęto decyzje, iż przy użyciu węży chemicznych oraz kompresora zostanie wtłoczone do cysterny sprężone powietrze, które spowoduje, iż substancja zostanie przetłoczona do cysterny zastępczej. W taki sposób udało się przepompować tylko połowę substancji z uszkodzonej cysterny. Po stwierdzeniu, iż nie ma możliwości całkowitego opróżnienia cysterny oraz uzyskaniu informacji od właściciela cysterny ,który stwierdził, iż jest to cysterna przeznaczona do transportu morskiego i ma specjalne uchwyty  do podnoszenia  podjęto decyzję o postawieniu cysterny w połowie wypełnionej substancją za pomocą dźwigu oraz holownika. Właściciel ciągnika zadysponował dźwig o nośności 60 ton.

W działaniach uczestniczyły służby Policji ,SOR w Janowie Lubelskim, 11 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i 22 strażaków ratowników.

tekst: st. bryg. Grzegorz Pazdrak Komendant Powiatowy PSP w Janowie Lubelskim; bryg. Krzysztof Kurasiewicz dowódca JRG KP PSP w Janowie Lubelskim.

mt_gallery: Wypadek ciągnika siodłowego z cysterną w miejscowości Łążek Ordynacki w powiecie janowskim.

zdjęcia: KP PSP w Janowie Lubelskim.

Skip to content