MG 0001

Briefing prasowy dotyczący kampanii edukacyjnej „STOP pożarom traw”!

 MG 0001W dniu 30 marca 2017 roku w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbył się briefing prasowy, dotyczący kampanii edukacyjnej „STOP pożarom traw”!

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej, wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z brakiem odpowiedzialności ludzi, skutkuje gwałtownym wzrostem ilości pożarów. Za zdecydowaną większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

W 2016 roku powstały w Polsce 36 442 pożary traw, obejmujące łączny obszar 12 036 ha. W zdarzeniach tych śmierć poniosło 6 osób a 81 zostało rannych. W województwie lubelskim w ubiegłym roku odnotowano 2024 pożary traw i nieużytków, w których rannych zostało 5 osób.

W dniu 16 marca 2017 roku Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński wraz z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej zainaugurował kampanię edukacyjną pn. „STOP pożarom traw”.

W briefingu prasowym w dniu 30 marca 2017 roku wzięli udział:
1) Wojewoda Lubelski – Przemysław Czarnek,
2) Lubelski Komendant Wojewódzki PSP – st. bryg. Grzegorz Alinowski,
3) Wicekurator Oświaty w Lublinie – Eugeniusz Pelak,
4) Zastępca Dyrektora Regionalnego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie – Artur Pizoń,
5) Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie – insp. Wojciech Czapla,
6) Naczelnik Wydziału Ochrony Ekosystemów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie – Dariusz Piasecki.

 

mt_gallery:Briefing prasowy "STOP pożarom traw"

 

Opracowanie: bryg. Michał Badach – KW PSP w Lublinie

Zdjęcia: Dawid Kostecki.

Skip to content