IMG 1317

Chełm – ćwiczenia z ratownictwa na zamarzniętych akwenach.

IMG 1317W ramach doskonalenia zawodowego strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie od 6 do 8 lutego (3 dni / 3 zmiany służbowe), ćwiczyli razem z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na Zalewie wodnym w Żółtańcach, gm. Chełm.

 Tematem ćwiczeń była: „Organizacja akcji ratowniczej na akwenach i ciekach wodnych (powierzchnie wodne i lodowe)”.

Ćwiczenia praktyczne poprzedzone były wykładami, na których przedstawiono zasady bezpiecznego poruszania się po lodzie, metody i sprzęt wykorzystywany podczas akcji ratowniczych oraz zagadnienia związane z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy w trakcie działań ratowniczych prowadzonych na lodzie. W trakcie ćwiczeń praktycznych doskonalono techniki ewakuacji osób poszkodowanych (na ćwiczeniach byli nimi pozoranci – strażacy, ubrani w kombinezony do pracy w wodzie) w sytuacjach pozorowanych po załamaniu się lodu.

6 i 8 lutego obserwatorami ćwiczeń była młodzież z Zespołu Szkół w Żółtańcach, klasy drugie i trzecie gimnazjum i z III LO w Chełmie klasa I technikum o profilu pożarniczo – ratowniczym. 7 lutego w ćwiczeniach brały udział jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych ze Żmudzi i z Kamienia. Zasady zachowania się w takich sytuacjach zostały przedstawione młodzieży przez kol. Andrzeja Klaudela – prezesa WOPR Chełm. Organizatorzy mają nadzieję, że ćwiczenia te połączone z prezentacją dla młodzieży będą niosły ze sobą skutki edukacyjne.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji i przyczynili się do tych ćwiczeń.

tekst: mł. bryg. Wojciech Chudoba KM PSP Chełm.

mt_gallery: Ćwiczenia z ratownictwa na zamarzniętych akwenach w Żółtańcach gm. Chełm.

zdjęcia: Jakub Kursa.

 

Skip to content