2k2-m

Ćwiczenia zgrywające sił i środków KSRG powiatu bialskiego – KONSTANTYNÓW 2016.

2k2-m8 listopada 2016 r. na terenie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz przy jednym ze skrzyżowań w Konstantynowie odbyły się ćwiczenia zgrywające sił i środków KSRG powiatu bialskiego.

Założenia do ćwiczeń obejmowały dwa epizody (uzupełnione o podgrywkę czyli elementy zaskakujące dla uczestników).

  Ćwiczenia rozpoczęły się w budynku szkoły – zauważono zadymienie w części podziemnej mieszczącej m.in. szatnie. W pierwszym etapie na polecenie Dyrektora Szkoły odbyła się ewakuacja uczniów i pracowników w wyznaczone miejsce. W międzyczasie na miejsce zdarzenia dojechały siły i środki KSRG. Ich zadaniem było zlokalizowanie i likwidacja źródła pożaru.  Z powodu zagubienia dwóch uczniów kolejne zastępy w aparatach ochrony dróg oddechowych przeszukały pomieszczenia szkoły. W końcowej fazie, z powodu zadymienia klatki schodowej do ewakuacji z piętra wykorzystano podnośnik.

  Drugi epizod dotyczył wypadku komunikacyjnego, który rozegrał się przy jednym ze skrzyżowań. Na samochód osobowy przewróciło się drzewo a na jego tył najechał autobus. Sytuację zauważył przejeżdżający kierowca, który zadzwonił pod nr 998. Działania przybyłych jednostek polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do poszkodowanych, segregacji osób uczestniczących w wypadku oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy.
 
  Celem ćwiczeń było  doskonalenie współdziałania sił Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego a w szczególności sprawdzenie poziomu wyszkolenia strażaków oraz gotowości operacyjno –technicznej sił i środków jak również sprawdzenie zasad ewakuacji szkoły.
W ćwiczeniach brały udział jednostki PSP i OSP KRSG (Kijowiec, Rokitno, Olszyn, Worgule, Leśna Podlaska, Hrud, Janów Podlaski, Konstantynów, Sławacinek Stary) z terenu powiatu.

Podsumowania dokonał Z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Białej Podlaskiej mł.bryg. Marek Chwalczuk. 

mt_gallery: Ćwiczenia zgrywające sił i środków KSRG powiatu bialskiego – KONSTANTYNÓW 2016.

tekst/zdjęcia: mł. bryg. Mirosław Byszuk KM PSP Biała Podlaska.

 

Skip to content