01

POŻAR NA PODDASZU

01Jedna ofiara śmiertelna oraz dwie osoby poszkodowane, spalone mieszkanie oraz dach to finał pożaru poddasza kamienicy staromieszczańskiej przy ul. Żeromskiego 7 w Zamościu, jaki miał miejsce w dniu 13 grudnia br.

Przypomnijmy, w listopadzie ubiegłego roku w tym kompleksie kamienic, również w pożarze poddasza zginęło 2 osoby.
Pierwszą informację o pożarze przekazał o godz. 3 operator monitoringu miejskiego, który zauważył wydobywające się na zewnątrz budynku płomienie. Niezwłocznie do akcji skierowano 4 zastępy z JRG Zamość. Strażacy oprócz działań gaśniczych podjęli ewakuację osób znajdujących się w budynku. Cztery osoby ewakuowano z wykorzystaniem drabiny mechanicznej, kolejne dwie ewakuowano po klatce schodowej. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala. Sytuacja była poważna: całe mieszkanie na poddaszu było objęte pożarem występowała wysoka temperatura, klatka schodowa była silne zadymiona, staromiejska zwarta zabudowa sprzyjała rozprzestrzenianiu się pożaru na dalsze kamienice, dlatego też do tego zdarzenia skierowano kolejne zastępy strażaków, a także kierownictwo zamojskiej komendy. Po wstępnym przygaszeniu pożaru, strażacy w jednym z pomieszczeń mieszkania odnaleźli nadwęglone ciało mężczyzny. Z budynku ewakuowano także butlę z gazem propan-butan. Całkowitemu spaleniu uległo mieszanie oraz dach kamienicy.
W działaniach uczestniczył bryg. Jacek Sobczyński Komendant Miejski PSP w Zamościu. Na miejscu pojawili się także: Magdalena Dołgan Zastępca Prezydenta Zamościa, Krzysztof Rusztyn – Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego, przedstawiciele MCPR, którzy udzielili pomocy mieszkańcom, przedstawiciele ZGL i PINB. Trudno jednoznacznie wskazać, co mogło być przyczyną tego zdarzenia, nie wykluczamy, że taką prawdopodobną przyczyną pożaru mogło być zaprószenie ognia bądź nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych. Przyczyny i okoliczności tego pożaru ustala Policja oraz Prokuratura. Wstępne straty zostały oszacowane na kwotę 30 tys. zł.
W działaniach trwających ponad 8 godz. wzięło udział 9 zastępów z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w Zamościu i Szczebrzeszynie, OSP Mokre oraz OSP Białowola oraz dwa samochody operacyjne, Policja, Pogotowie Ratunkowe oraz Pogotowie Energetyczne.

mt_gallery:Pożar na poddaszu

 

opracowanie: mł. bryg. Andrzej Szozda – Oficer prasowy KM PSP w Zamościu

Skip to content