04

Pożar budynku jednorodzinnego w m. Kowala I

04W dniu 27 października 2015 r. o godzinie 7.10 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Opolu Lubelskim otrzymał zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Kowala I gmina Poniatowa. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu z Posterunku JRG w Poniatowej zastano pożar budynku mieszkalnego, jednorodzinnego, parterowego, murowanego. Płomienie i dym wydobywały się przez okno na zewnątrz budynku. Od sąsiada otrzymano informację , że wewnątrz może znajdować się samotnie mieszkający właściciel.

Działania zastępu PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej w budynku. Ratownicy w aparatach ochronny dróg oddechowych wprowadzili prąd gaśniczy wody do wnętrza obiektu. Wewnątrz pomieszczenia panowała wysoka temperatura i silne zadymienie. Jednocześnie prowadzono przeszukiwanie kolejnych pomieszczeń. Przybywające zastępy rozstawiły dwa wentylatory oddymiające, wprowadziły drugi prąd gaśniczy wody po drabinie z zewnątrz na poddasze.
Kolejni rota ratowników w aparatach ODO przystąpiła do przeszukiwania pomieszczeń. Odnaleziono zwęglone ciało mężczyzny, które znajdowało się w pomieszczeniu sypialnym na podłodze. Pod ciałem można było zauważyć niewielkie pozostałości ze spalonego łóżka ( metalowy stelaż i resztki sprężyn ). W pomieszczeniu znajdował się piecyk węglowy „koza”, jednak po przeprowadzonych oględzinach stwierdzono że nie był on używany w tym dniu. Prawdopodobną przyczyną było zaprószenie ognia w okolicach łóżka.
Spalone ciało pozostawiono w pozycji i miejscu zastanym ze względu na prowadzone czynności dochodzeniowo-śledcze przez obecną na miejscu policję.

mt_gallery:Pożarb domu jednorodzinnego w m. Kowala I

Tekst: mł. kpt. Rafał Dobraczyński – KP PSP Opole Lubelskie
Zdjęcia: kpt. Krzysztof Siembida – KP PSP Opole Lubelskie

Skip to content