IMG 2776

Uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych Krzyż Zasługi za Dzielność dla strażaków z woj. lubelskiego.

IMG 277620 sierpnia 2015 roku w Sali Narad Komendy Miejskiej PSP w Lublinie odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych „Krzyż Zasługi za Dzielność”.

 

   W uroczystościach uczestniczyli m.in.: Wojewoda Lubelski Pan Wojciech Wilk, Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Tadeusz Milewski, Komendant Miejski PSP w Lublinie st. bryg. Mirosław Hałas, Komendant Powiatowy PSP w Lubartowie bryg. Grzegorz Szyszko, Komendant Powiatowy PSP w Puławach st. bryg. Grzegorz Podhajny, Naczelnicy Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie, Kadra Kierownicza Komendy Miejskiej PSP w Lublinie oraz przedstawiciele prasy i mediów.
    Odznaczonych zostało czterech funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej z woj. lubelskiego: mł. kpt. Andrzej Czubacki Komenda Miejska PSP w Lublinie, ogn. Paweł Baranowski Komenda Miejska PSP w Lublinie, mł. ogn. Radosław Czubacki Komenda Powiatowa PSP w Lubartowie oraz str. Daniel Czopek Komenda Powiatowa PSP w Puławach.
    Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Tadeusz Milewski mówiąc o odznaczonych zwrócił uwagę na słowa roty ślubowania, które nabierają szczególnego wymiaru w wyjątkowych okolicznościach, gdzie oprócz profesjonalizmu, wyszkolenia i wysiłku fizycznego trzeba wykazać się niebywałą odwagą stawiając życie innych ponad własne.
    „Szanowni Koledzy, Strażacy – dziękuję Wam za to, że pomimo niebezpieczeństwa utraty własnego zdrowia a nawet życia wykazaliście niezwykłą odwagę i determinację pokazując, że w szeregach Państwowej Straży Pożarnej służą ludzie wyjątkowi, których należy stawiać za wzór i których można nazywać prawdziwymi bohaterami” – tymi słowami Lubelski Komendant Wojewódzki nadbryg. Tadeusz Milewski podziękował wyróżnionym strażakom.   
    W imieniu swoim i mieszkańców województwa gratulacje i podziękowania złożył Wojewoda Lubelski Wojciech Wilk podkreślając, że dzięki takim strażakom my wszyscy możemy czuć się bezpiecznie.

– mł. kpt. Andrzej Czubacki i ogn. Paweł Baranowski będąc po służbie byli świadkami tragicznego wypadku autobusu z samochodem dostawczym, do którego doszło w miejscowości Stawek (powiat łęczyński) w maju 2014 roku. W wypadku tym 4 osoby poniosły śmierć na miejscu a 23 zostały ranne. Wśród poszkodowanych było 6 dzieci.  Strażacy poinformowali jednostkę o wypadku podając szczegółowe informacje co pozwoliło zadysponować do tego zdarzenia odpowiednią ilość sprzętu i ratowników  po czym przystąpili do udzielania pomocy osobom rannym.
 
– mł. ogn. Radosław Czubacki 25 marca 2015 roku brał udział w akcji ratowania mężczyzny, który wpadł do studni na opuszczonej posesji w miejscowości Mieczysławka. Mężczyzna z zaburzeniami świadomości znajdował się na głębokości około 6 metrów i był w stanie wychłodzenia organizmu. Mł. ogn. Czubacki na ochotnika zgłosił gotowość wejścia do studni, mimo że jej stan techniczny był zły. Działając w skrajnie trudnych warunkach w wąskiej studni zabezpieczył mężczyznę specjalistyczną uprzężą i ewakuował na powierzchnię.
 
– strażak Daniel Czopek pełniąc funkcję pomocnika roty brał udział w akcji ratowania  tonącej kobiety na rzece Wiśle. W momencie, kiedy zauważył pod powierzchnią wody płynące ciało – narażając własne zdrowie i życie wskoczył w wartki nurt rzeki. Z pomocą męża kobiety udało mu się wyciągnąć ją na brzeg wyspy, gdzie przystąpił do reanimacji. Efektem prowadzonych działań było szybkie odzyskanie przytomności przez poszkodowaną.

tekst/zdjęcia: asp. Tomasz Stachyra KW PSP Lublin

mt_gallery: Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych Krzyż Zasługi za Dzielność".

Skip to content