IMG 4013

„Strażacka majówka 2015” w Komendzie Powiatowej PSP w Kraśniku.

IMG 4013Miesiąc maj to czas, w którym strażacy w całym kraju obchodzą święto swojego patrona Św. Floriana oraz świętują kolejny jubileusz powstania swojej formacji. Dlatego też Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku 30 maja zorganizowała imprezę plenerową tzw: „Strażacką Majówkę”.

W programie imprezy przygotowano liczne atrakcje dla odwiedzających tut. komendę dzieci, młodzieży i dorosłych, a były to miedzy innymi:
–    pokazy sprzętu ratowniczo – gaśniczego i wyposażenia strażaków,
–    strażacki tor przeszkód dla dzieci i inne konkurencje sportowe z nagrodami,
–    zwiedzanie siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Muzeum Tradycji Pożarniczych,
–    pokazy działań ratowniczo – gaśniczych z zakresu ratownictwa drogowego i chemiczno – ekologicznego, gaszenia pożarów oraz technik ewakuacji poszkodowanych z wysokości,
–    symulacja pożaru poprzez sztuczne zadymienie namiotu i poszukiwanie osób przy użyciu kamery termowizyjnej,
–    punkt medyczny, gdzie prezentowany był sprzęt ratownictwa medycznego, podstawowe zasady pierwszej pomocy, w tym fantom, na którym chętni mogli spróbować sowich sił przy reanimacji osoby poszkodowanej.
Niewątpliwą atrakcją był również udział w Strażackiej Majówce znanego aktora pana Roberta Moskwy, który w przygotowanej dla naszych najmłodszych zwiedzających „Strefce Bezpieczeństwa” propagował bezpieczne zachowania w ruchu drogowym. Strażacka Majówka była również doskonałą okazją do zaprezentowania szerszej publiczności twórczości pana Szczepana Ignaczyńskiego, którego wystawę prac otwarto podczas imprezy. Prace rzeźbiarskie Szczepana Ignaczyńskiego upamiętniają związanych z ziemią kraśnicką zasłużonych ludzi, których losy często związane z pożarnictwem, wywarły istotny wpływ na rozwój miasta i okolic.
Dla  zainteresowanych codzienną strażacką służbą i naborem do niej, przygotowano ulotki z informacjami na temat systemu ochrony przeciwpożarowej w Polsce i roli, jaką odgrywa w nim Państwowa Straż Pożarna, a także ulotki z zasadami bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku.   Wszyscy chętni mogli także zająć miejsce w samochodach bojowych, przymierzyć hełm lub ubranie strażackie i uwiecznić to na pamiątkowej fotografii.
     Pogoda dopisała, toteż impreza zgromadziła całe rodziny, każdy znalazł coś interesującego dla siebie. Kraśniccy strażacy żywią nadzieję, że „Strażacka Majówka” była nie tylko mile spędzonym wolnym czasem, ale organizowana rokrocznie stanie się okazją do popularyzowania wiedzy pożarniczej oraz szeroko rozumianego bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej.
Do zobaczenia za rok!

tekst/zdjęcia: st. kpt. Piotr Michałek KP PSP w Kraśniku.

mt_gallery: Strażacka Majówka 2015 w Komendzie Powiatowej PSP w Kraśniku.

 

 

Skip to content