DSCN5487

Intensywne opady deszczu w powiecie zamojskim.

DSCN5487W dniu 26 maja 2015 roku w godzinach wieczornych nad Zamościem jak również powiatem zamojskim wystąpiły intensywne opady atmosferyczne skutkujące wystąpieniem kilkudziesięciu podtopień budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Najgorzej było w gminie Łabunie szczególnie w miejscowościach Reforma Łabunie i Wólka Łabuńska, gdzie ukształtowanie terenu sprzyjało intensywnemu napływowi wód opadowych. W Reformie Łabunie ewakuowano mieszkankę jednego z zatopionych domów. W Wólce Łabuńskiej strażacy przez całą noc, z użyciem pompy o dużej wydajności  wypompowywali wodę z jednej posesji, która stwarzała realne zagrożenie utonięcia kilkudziesięciu tuczników znajdujących sie w oborze.  Właściciele wraz ze strażakami ewakuowali inwentarz na przyczepę rolniczą, pozostała część pozostawała w wodzie. Ukształtowanie terenu powodowało, że wodę trzeba było wypompowywać przez drogę krajowa nr 17 przez co w godz. od 2:30 do 8 rano była ona nieprzejezdna. Policja wyznaczyła objazdy. Niesprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały też złamanie się kilkunastu drzew i konarów, rejonie gminy Grabowiec i Komarów Osada.  Na terenie Zamościa odnotowano kilkanaście podtopień budynków mieszkalnych w tym budynki użyteczności publicznej tj. Gościniec Kanclerz, budynek Delegatury LUW oraz jeden z budynków muzeum Arsenał.
    W celu zapewnienia lepszej skuteczności działań ratowniczych, z dyżurów domowych powołano do służby kolejnych strażaków. Konsultacje nad sytuacją jak również kierunkami działań prowadzili na miejscu bryg Jacek Sobczyński komendant Miejski PSP w Zamościu oraz Krzysztof Rusztyn Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta.  
    Mając na względzie nieprzewidywalność takich zjawisk, szczególnie w przypadku budynków posiadających piwnice lub garaże usytuowane poniżej terenu,  warto wyposażyć się w pompy, które mogą być bardzo przydatne przy usuwaniu wody z podtopionych obiektów. Kolejna dobrą praktyką dla takich obiektów jest zapewnienie worków z piaskiem, które można ułożyć na wjeździe do garażu, co pozwoli ograniczyć napływ wezbranej wody.

tekst/zdjęcia: mł. bryg. Andrzej Szozda KM PSP w Zamościu.

mt_gallery: Intensywne opady deszczu w powiecie zamojskim.

 

 

Skip to content