Klub Honorowych Dawców Krwi KP PSP Opole Lubelskie

Opolskie rejestrowanie po raz wtóry.

Klub Honorowych Dawców Krwi KP PSP Opole LubelskieJuż sześć akcji mających na celu pozyskanie dawców szpiku kostnego zorganizował opolski Klub Honorowych Dawców Krwi PCK działający przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim.

 

Jak wspomina Prezes Klubu Stanisław KAMELA: Zainteresowanie akcjami było rożne a to wszystko przez nieświadomość bądź niewiedzę. Niektórzy przychodzili na akcje aby „oddać szpik” a inni właśnie z tego powodu rezygnowali.
Należy od razu rozwiać wszelkie nie-jasności. Podczas takich akcji szpiku się NIE-POBIERA, pobiera się natomiast małą próbkę krwi z żyły po to, by oznaczyć łańcuch genetyczny danego dawcy, aby go później dopasować do ewentualnego biorcy.
Zgodność genetyczna dawcy i biorcy jest określana jako zgodność nawet 1:1 000 000, czyli jeden biorca na MILION osób w rejestrze, dlatego tak wielkie znaczenie ma ilość osób zarejestrowana w ogólnoświatowym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku Kostnego. Baza jest jedna –  światowa, natomiast firm administrujących danymi dawców jest wiele i nie ma to znaczenia w jakiej firmie dokonywaliśmy rejestracji. Jeżeli gdzieś na świecie znajdzie się osoba, która aby wyzdrowieć będzie potrzebowała naszego szpiku, zostaniemy o tym powiadomieni. Niektórzy dawcy w rejestrze są od kilkunastu lat i do tej pory nikt się do nich „nie odezwał.” Nie ma się czym martwić, należy się z tego powodu tylko cieszyć, że mimo tego że jesteśmy zarejestrowani, to na świecie nie zachorowała osoba której moglibyśmy pomóc. Są też tacy dawcy, którzy niespełna po upływie ok. 3 miesięcy otrzymali informację, że zostali wstępnie zakwalifikowani jako dawca prze-szczepu. Widocznie ktoś tylko czekał na tę osobę, aż się da zapisać. Nigdy nie wiemy tak naprawdę czy w światowej bazie odnajdziemy swojego „bliźniaka genetycznego” gdyż tak właśnie się mówi o biorcach i dawcach szpiku o zbliżonym kodzie genetycznym.
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim posiada wielu dawców krwi, są i tacy z legitymacją zasłużonych dawców krwi, natomiast dawcę przeszczepu ma tylko jednego. Został nim w sierpniu 2013 roku kpt. Krzysztof SIEMBIDA. Po pozytywnym procesie weryfikacji dawcy został zakwalifikowany i dopuszczony do zabiegu mającego na celu pobranie szpiku. Od tego momentu może nosić zaszczytny tytuł Dawcy Przeszczepu.
Przeszczep szpiku przekazany przez dawcę może uratować życie chorym na białaczkę oraz inne choroby krwi jak również niektóre choroby nienowotworowe. Im więcej chętnych chcących zostać potencjalnymi dawcami szpiku kostnego przebadanych i zarejestrowanych  w banku dawców tym większa szansa na ocalenie czyjegoś życia.
Podczas wszystkich akcji zostało wpisanych kilkadziesiąt osób, a liczę że zaszczepieni dobrym słowem znajomi tych dawców także przyjdą by się dać zarejestrować, gdyż im więcej nas, tym większa szansa dla osób chorych – dodaje Prezes KAMELA 

tekst/zdjęcie: KP PSP Opole Lubelskie.

mt_gallery: Klub Honorowych Dawców Krwi KP PSP Opole Lubelskie.

 

Skip to content