pozar pogodna 2

Pożar mieszkania w Kraśniku.

pozar pogodna 214 stycznia okazał się trudnym dniem dla wielu rodzin zamieszkujących blok mieszkalnyw Kraśniku przy ulicy Pogodnej. W jednym z lokali na drugim piętrze wybuchł pożar.

 

  Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej otrzymał  kilkadziesiąt zgłoszeń o zdarzeniu. Zadysponowane zastępy straży pożarnej w pierwszej fazie z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Kraśniku, a później z Ochotniczych Straży Pożarnych w Urzędowie i Kraśniku po kilku minutach dotarły na miejsce zdarzenia. Z okna na drugim piętrze wydobywał się gęsty dym, a na klatce schodowej występowało duże zadymienie.  Działania przybyłych na miejsce zdarzenia dwóch  zastępów straży pożarnej polegały na wprowadzeniu do budynku zastępów strażaków celem ugaszenia pożaru z równoczesnym dotarciem do osób przebywających w lokalach powyżej drugiego piętra, które z powodu silnego zadymienia nie opuściły budynku.  Po dotarciu na miejsce zdarzenia dodatkowo zadysponowanych zastępów Kierujący Działaniem Ratowniczym podjął decyzję o wprowadzeniu kolejnych rot strażaków celem przeszukania wszystkich lokali i ewakuacji potencjalnych poszkodowanych osób. Ratownicy wyposażeni w aparaty powietrzne przystąpili do ww. działań, w tym do ewakuacji przy wykorzystaniu klatki schodowej oraz podnośnika hydraulicznego. Podczas trwania działań dokonano ewakuacji 11 osób w tym 3 dzieci. Ewakuowane osoby przekazywano obecnym na miejscu Zespołom Ratownictwa Medycznego, w tym przybyłemu na miejsce zespołowi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.  Do prowadzonych równolegle działań gaśniczych wykorzystano jeden prąd gaśniczy oraz agregat oddymiający, po ugaszeniu pożaru w celu ograniczenia zadymienia przystąpiono do prac mających na celu usunięcie tlących się elementów i ich dogaszania na zewnątrz budynku. Pomimo konieczności hospitalizacji kilku osób, akcja zakończyła się pomyślnie, wszystkie przebywające w budynku osoby zostały bezpiecznie ewakuowane przez strażaków i przekazane służbom medycznym.  
W akcji uczestniczyło 25 strażaków, znaczne siły i środki Policji, kilka Zespołów Pogotowia Ratunkowego w tym helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowej, pogotowie gazowe i energetyczne.

tekst: st. kpt. Piotr Michałek KP PSP Kraśnik,

zdjęcia: www.kraśnik24.pl

mt_gallery: Pożar mieszkania w Kraśniku.

 

Skip to content