3

Czad w Opolu Lubelskim.

3W dniu 9 stycznia 2015 r. o godz. 13.19 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Opolu Lubelskim przyjął zgłoszenie o zatruciu tlenkiem węgla w Opolu Lubelskim przy ul. Lipowej. Zgłaszający poinformował o pięciu osobach poszkodowanych. Do zdarzenia zostało zadysponowane 2 zastępy PSP.

  

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano kobietę wynoszącą z domu dziecko na rękach. Było to najmłodsze dziecko w wieku sześciu lat, przytomne które z trudnością otwierało oczy. Podczas dalszych działań dziecku podano tlen. W aparatach Ochrony Dróg Oddechowychprzystąpiono do ewakuacji pozostałych czterech osób znajdujących się wewnątrz budynku. Ewakuowano chłopca w wieku 13 lat, który z powodu choroby znajdował się w łóżku. Dziecko nie było wstanie samodzielnie się poruszać, było przytomne bez kontaktu słownego. Wyniesiony na zewnątrz został okryty folią życia i kocami. W następnej kolejności ewakuowano dziewczynkę w wieku 11 lat, która również nie mogła samodzielnie się poruszać, była przytomna utrudniony był z nią kontakt słowny. Na zewnątrz budynku dziewczynkę okryto folią życia i kocami oraz podano tlen.
Kolejnym ewakuowanym był ojciec dzieci, który nie mógł się sam poruszać i miał silne drgawki. Osoba była przytomna , lecz był z nią ograniczony kontakt. Poszkodowanego okryto folią życia i kocami. Jako ostatnia została ewakuowana najstarsza kobieta. Zastano ją siedzącą w fotelu, był z nią kontakt słowny, lecz była osłabiona. Kobietę wyprowadzono z budynku, okryto folią życia i kocami oraz podano tlen. Pierwsza karetka pogotowia przybyła w momencie gdy już wszyscy poszkodowani byli poza strefą zagrożenia.
Lekarz koordynujący działania medyczne podjął decyzję o ewakuacji 6- letniego chłopca pojazdem PSP – w asyście lekarza , na lądowisko przy szkole podstawowej skąd został przetransportowany śmigłowcem LPR do Lublina. Miejsce lądowiska zostało zabezpieczone przez OSP Opole Lubelskie.
Decyzją lekarza dorosłego mężczyznę przewieziono samochodem PSP w asyście lekarza do szpitala w Poniatowej.
Po przeprowadzonej ewakuacji przeszukano cały budynek , przeprowadzono pomiar detektorem gazu TMX-412, który wykazał obecność CO w stężeniu 32ppm. Budynek został przewietrzony.
Budynek mieszkalny ogrzewany był piecem gazowym dwu funkcyjnym, który został wygaszony, odłączono gaz zaworem głównym.
W działaniach ratowniczych brało udział 15 strażaków, 5 lekarzy, 9 ratowników medycznych oraz dwie pielęgniarki.

Tekst i zdjęcia: asp. Rafał Dobraczyński KP PSP Opole Lubelskie

mt_gallery: Czad w Opolu Lubelskim

 

Skip to content