DSCN4549

Pożar na Starówce w Zamościu.

DSCN4549Dwóch mężczyzn nie przeżyło nocnego pożaru poddasza kamienicy staromieszczańskiej przy ul. Kościuszki 8 w Zamościu, jaki miał miejsce w dniu 28 listopada br.

  Pierwszą informację o pożarze przekazał o  godz. 6:15 dyżurny policji. Po dojeździe pierwszych zastępów nie miejsce zdarzenia doszło do wybuchu. Na szczęście żaden z ratowników nie doznał obrażeń. Wybuch spowodował zapalenie się elementów konstrukcji dachu budynku. Strażacy podjęli działania gaśnicze również z wykorzystaniem drabiny mechanicznej SD 37. Ratownicy wspólnie z policjantami ewakuowali kilkunastu mieszkańców kamienicy. Z mieszkania objętego pożarem ewakuowano jednego z mężczyzn. Pomimo podjętych działań przez ratowników Pogotowia Ratunkowego  mężczyzny nie udało sie uratować. Drugi z mężczyzn przebywających w zagrożonym mieszkaniu, w wyniku odniesionych obrażeń (częściowe zwęglenie) zginał na miejscu. Pierwotnie podejrzewano, że wybuch był spowodowany rozszczelnieniem butli z gazem. Po dokonaniu wstępnej oceny zniszczeń, oraz  brak butli stwierdzono, że wybuch ten był spowodowany gwałtownym zapaleniem sie gazów pożarowych jakie występuje podczas zjawiska rozgorzenia.
  Budynek kamienicy na szczęście szczególnie nie ucierpiał. Inspektor Nadzoru Budowlanego nie stwierdził naruszenia konstrukcji budynku, co pozwoli mieszkańcom wrócić do swoich mieszkań. Prawdopodobną przyczyna pożaru mogło być zaprószenie ognia przez mężczyzn przebywających w feralnym mieszkaniu. Przyczyny i okoliczności tego zdarzenia bada Policja oraz Prokuratura. Podejrzewamy, że pożar mógł zaistnieć już dużo wcześniej. Wczesne godziny poranne oraz zlokalizowanie pożaru na poddasze budynku mogło spowodować jego późne zauważenie i powiadomienie służb ratowniczych. Wstępne straty zostały oszacowane na 50 tys. zł. .  
W działaniach trwających ponad 4 godz. wzięło udział 5 zastępów z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Zamościu OSP Mokre oraz OSP Białowola. Działaniami kierował także bryg. Jacek Sobczyński Komendant Miejski PSP w Zamościu. Na miejscu pożaru pojawiła się też grupa operacyjna Komendanta Wojewódzkiego wraz z st. bryg. Tadeuszem Milewskim Komendantem Wojewódzkim PSP w Lublinie.  

tekst/zdjęcia: mł. bryg. Andrzej Szozda KM PSP Zamość.

mt_gallery: Pożar na Starówce w Zamościu.  

Skip to content