1

Nowe pojazdy w Komendzie Powiatowej PSP w Opolu Lubelskim.

1W ostatnich dniach października bazę sprzętową Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim powiększyły dwa pojazdy specjalistyczne zakupione ze środków przekazanych przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

   Zakupiony za kwotę ponad 90 000 zł quad Yamacha Grizzly 700 wraz z przyczepą oraz zakupiony za kwotę 134 000 zł lekki samochód specjalny pożarniczy rozpoznawczo – ratowniczy Ford Ranger DCAB Limited 3,2 TDCI 200 KM o napędzie 4×4.

  Quad ma wszechstronne zastosowanie. Na naszym terenie może być przydatny w działaniach przeciwpowodziowych przy rozwożeniu worków z piaskiem w trudnym terenie. 

  Samochód Ford Ranger wyposażony jest w zabudowę typu hardtop, urządzenia sygnalizacyjno – ostrzegawcze akustyczne i świetlne, radiotelefon przewoźny, 2 radiotelefony nasobne, wyciągarkę elektryczną. Na wyposażeniu samochodu znajduje się także multikopter.
Rejon działania Komendy Powiatowej PSP w Opolu Lubelskim obejmuje teren powiatu opolskiego o pow. 811 km2 w tym ponad 10% to tereny zagrożone powodzią. W ostatnich 15 latach miało miejsce dwukrotne przerwanie wałów przeciwpowodziowych na Wiśle, w wyniku czego ucierpiało ponad 5 tysięcy ludzi i 1200 gospodarstw. W tym roku fala powodziowa również stanowiła poważne zagrożenie dla gmin Józefów, Łaziska i Wilków, lecz dzięki zaangażowaniu dużej liczby sił i środków oraz pomocy wszystkich służb udało się uniknąć tragedii. Tego rodzaju sytuacje stawiają wysokie wymagania zarówno strażakom jak i sprzętowi, którym dysponują. Dotychczas nasza jednostka nie posiadała na wyposażeniu samochodu rozpoznawczo – ratowniczego, co w znacznym stopniu wpływało na szybkość i mobilność działań w czasie akcji przeciwpowodziowej.
Tegoroczna akcja przeciwpowodziowa tak jak i dwie poprzednie pokazała jak ważna jest możliwość dojechania w trudno dostępne miejsca działań i zapewnienie dowódcy pełnego obrazu aktualnej sytuacji. Wyposażenie naszej komendy w samochód rozpoznawczo – ratowniczy pozytywnie wpłynie na zwiększenie możliwości bojowych naszej jednostki, a tym samym na poprawienie bezpieczeństwa powiatu opolskiego nie tylko w trakcie zagrożenia powodzią ale i w codziennej służbie.

tekst/zdjęcia: asp. Rafał Dobraczyński KP PSP Opole Lubelskie.

mt_gallery: Nowe pojazdy KP PSP Opole Lubelskie.

Skip to content