IMG 9635

Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

IMG 963524 października 2014 roku w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych.

 

Podczas uroczystości Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej reprezentował bryg. Dariusz Gawlik.

W nagrodę dla osób, które z narażeniem życia lub zdrowia ratowały zagrożone życie ludzkie lub mienie Wojewoda Lubelski wręczył medal za ofiarność i odwagę: Druhowi Stanisławowi Artymiukowi oraz  rodzicom ś.p. Druha Adriana Lewandowskiego, który zginął tragicznie w wypadku komunikacyjnym.

Druh Stanisław Artymiuk i Druh Adrian Lewandowski 23 lutego 2014 roku z narażeniem własnego życia uczestniczyli w akcji ratowania mężczyzny, pod którym załamał się lód na Jeziorze Sumin w gminie Urzędów. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji, wyziębionego mężczyznę udało się szybko przekazać zespołowi ratowników medycznych. Druh Artymiuk i Druh Lewandowski ratując życie mężczyzny, wykazali się wyjątkową odwagą i poświęceniem. Odstępując od zasad powszechnie przyjętych za bezpieczne, narażali własne życie i zdrowie dla ratowania życia innego człowieka.

Wojewoda Lubelski odznaczył łącznie 69 osób. Wśród wręczanych odznaczeń były:  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, Medal za Ofiarność i Odwagę oraz Złote Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę.

W uznaniu zasług osób wyróżniających się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymała z rąk Wojewódy Lubelskiego Wojciecha Wilka – Orkiestra Strażacka przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojciechowie. Odznakę odebrali: kapelmistrz orkiestry druh Kazimierz Kołodziej oraz Prezes OSP w Wojciechowie druh Stanisław Kamela.

Orkiestra Strażacka OSP Wojciechów powstała w 1967 roku. Od samego początku istnienia do dnia dzisiejszego aktywnie uczestniczy w życiu gminy. Jednym z największych osiągnięć orkiestry jest zajęcie II miejsca w V Międzypowiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Mełgwi – 16 maja 2004 r.

tekst/zdjęcia: asp. mgr Tomasz Stachyra KW PSP Lublin.

mt_gallery: Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych w LUW.

 

 

Skip to content