IMG 9372

Uroczyste podziękowanie dla strażaków biorących udział w akcji ratowniczej osoby przysypanej w wykopie.

IMG 937217 lipca br. o godzinie 9:30 w budynku Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbyło się uroczyste podziękowanie dla strażaków biorących udział w akcji ratunkowej osoby przysypanej w wykopie na ul. Akademickiej w Lublinie.

    

    W dniu 14 lipca 2014 r.  po godzinie 13 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Lublinie wpłynęło zgłoszenie dotyczące przysypanej osoby w wykopie przy budynku Biologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że wewnątrz wykopu o wymiarach około 1m x 4 m i głębokości 4 m znajduje się przysypany niemal całkowicie ziemią człowiek, któremu próbuje pomóc dwóch współpracowników. Po wprowadzeniu do wykopu dwóch ratowników okazało się, że osoba poszkodowana jest przytomna ale uskarża się na ból nóg. Ponieważ grunt, w którym prowadzone były prace ziemne był bardzo niestabilny, ratownicy przystąpili do stabilizacji ścian wykopu. Po wstępnym zabezpieczeniu osuwającej się ziemi rozpoczęto ręczne odkopywanie osoby poszkodowanej. Z powodu bardzo wąskiej przestrzeni prace były niezwykle trudne – zebraną ziemię gromadzono w wiadra i ręcznie transportowano na powierzchnię wykopu. Systematycznie stabilizowano wykop w miarę jego pogłębiania.
   Ze względu na niestabilność podkopanego betonowego muru stanowiącego jedną ze ścian wykopu, kierujący działaniami zadysponował dźwig, za pomocą którego zabezpieczono osuwający się element. Po około trzech godzinach udało się usunąć większość ziemi obsypującej poszkodowanego i podjęto pierwsza próbę jego wydobycia. Okazało się jednak, że poszkodowany przyciśnięty jest dodatkowo przez drewniane elementy wykorzystywane wcześniej do stabilizacji wykopu przez firmę budowlaną. Ostatecznie dzięki sprawnej i wytężonej pracy ratowników udało się wydobyć poszkodowanego za pomocą linki ratowniczej  i pasa a na powierzchni ziemi niezwłocznie pomocy udzielił mu zespół pogotowia ratunkowego i następnie przetransportował do szpitala.
    Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz osobiście pogratulował strażakom wręczając im okolicznościowe dyplomy i nagrody pieniężne.
    Odwołując się do przeprowadzonej akcji Komendant Główny wspomniał, że akcja prowadzona była w bardzo trudnych warunkach ale z wielkim zaangażowaniem i profesjonalizmem, za co wszyscy uczestniczący w akcji strażacy zasługują na pochwały. 

tekst/zdjęcia: asp. Tomasz Stachyra KW PSP Lublin.

mt_gallery: 2014.07.17.

Skip to content