n1

Manewrowe ćwiczenia zgrywające na Zbiorniku Wodnym Nielisz.

n1W dniu 26 czerwca br. na Zbiorniku Wodnym NIELISZ, zostały przeprowadzone manewrowe ćwiczenia zgrywające jednostek ochrony przeciwpożarowej, służb, inspekcji oraz podmiotów, których możliwości w zakresie sił i środków mogą być wykorzystane do działań ratowniczych na obszarach wodnych.

    Założeniem do ćwiczeń było: przewrócenie się łodzi z grupą 6 osób, którzy potrzebują pomocy, a także wydobycie samochodu osobowego, ze zbiornika wodnego połączone z ograniczeniem rozprzestrzeniania się na powierzchni wody substancji ropopochodnych.  
    Celem nadrzędnym ćwiczeń było:
•    doskonalenie prowadzenia działań ratowniczych na akwenach podczas zdarzeń z udziałem osób oraz współdziałanie w tym zakresie z innymi podmiotami ratowniczymi;
•    praktyczne sprawdzenie możliwości prowadzenia działań ratowniczych na akwenach wodnych;
•    rozpoznanie operacyjne obiektu oraz możliwości podjęcia działań przez różne podmioty w różnych warunkach.  
    Informację, że przy pomoście wędkarskim na wysokości miejscowości Nawóz doszło do przewrócenia się łodzi z kilkoma osobami, przekazał wędkarz znajdujący sie w pobliżu. Do zdarzenia zostały skierowane w pierwszej fazie ćwiczeń 3 zastępy z JRG w Szczebrzeszynie i Zamościu wyposażone w sprzęt pływający, miejscowa OSP Nielisz z pontonem i OSP Złojec, a także Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego (SGRW-N Lublin 4). Informację o zdarzeniu przekazano innym służbom w tym do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pierwsze działania ratownicze podjęli strażacy z OSP Nielisz, którzy wykorzystując łódź podjęli z powierzchni wody jednego z poszkodowanych. Pozostałych poszkodowanych kolejne jednostki pływające Straży Pożarnej i WOPR-u. Ratownicy SGRW-N zajęli się przeszukiwaniem zbiornika celem odnalezienia jednego z poszkodowanych.
    Drugi epizod ćwiczeń przewidywał, że z nabrzeża do zbiornika stoczył się samochód osobowy, bez osób w nim przebywających. Zdarzenie spowodowało rozprzestrzenianie się na powierzchni wody pozorowanej plamy wyciekającego paliwa. Strażacy wykorzystując sprzęt pływający, a także  zaporę płaszczową, ograniczyli plamę rozprzestrzeniającego się paliwa, a następnie wykorzystując wyciągarkę samochodową zatopiony pojazd wyciągnęli z wody. Okazję zaprezentowania umiejętności przy tym epizodzie ćwiczeń mieli ratownicy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego funkcjonującej KM PSP w Zamościu.  
    Aktywną rolę w ćwiczeniach mieli ratownicy WOPR-u, którzy oprócz działań ratowniczych byli także pozorantami. W przerwie ćwiczeń pomiędzy epizodami ratownicy WOPR, zaprezentowali pokaz umiejętności i techniki podejmowania poszkodowanych z wody. Mankamentem ćwiczeń były intensywne opady deszczu, które powodowały znaczne utrudnienia, niemniej jednak strażacy i inne służby musza być przygotowani na każdą ewentualność.    
    Komenda Miejska PSP w Zamościu, tego rodzaju ćwiczeniami wychodzi na przeciw zagrożeniom jakie mogą wystąpić na tym zbiorniku. Z uwagi na rozwój w ostatnim czasie infrastruktury technicznej sprzyjający wypoczynkowi nad wodą, niewątpliwie nastąpi znaczny wzrost liczby osób wypoczywających, a tym samym zwiększenie zagrożenia utonięciami. Ćwiczenia pozwoliły w większym stopniu nawiązać współpracę szczególnie z WOPR, co pozwoli na jeszcze lepszą skuteczność prowadzonych działań.  
    W ćwiczeniach wzięło udział 7 zastępów  PSP; 6 zastępów OSP; Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Policja oraz Polski Związek Wędkarski.

tekst/zdjęcia: mł. bryg. Andrzej Szozda KM PSP Zamość

mt_gallery: Ćwiczenia manewrowe na zbiorniku wodnym Nielisz.

 

Skip to content