DSCN3599

Gwałtowne opady deszczu w powiecie zamojskim.

DSCN3599W dniu 20 maja w godzinach popołudniowych, nad miejscowościami Wierzba oraz Chomęciska Małe nastąpiły gwałtowne opady deszczu, skutkujące wystąpieniem kilkudziesięciu podtopień budynków mieszkalnych i gospodarczych.

 

W likwidacji skutków zdarzenia przez ponad 7 godzin zaangażowane były zastępy OSP w terenu gminy Stary Zamość, 1 zastęp z JRG Zamość oraz OSP Bortatycze. Woda przepływając przepustem pod krajową 17 spłynęła przez teren posesji, stwarzając zagrożenia dla jednego z budynków mieszkalnych w Chomęciskach Małych. Strażacy stosując pompy szlamowe oraz wykonanie obwałowania nie dopuścili do wlania się wody przez okna w podpiwniczeniu budynku.
Podobne zagrożenia wystąpiły w miejscowości Wierzba, gdzie ukształtowanie terenu sprzyja szybkiemu tworzeniu się rozlewisk wody stwarzających zagrożenie dla budynków mieszkalnych oraz gospodarczych.
    W takich sytuacjach niewiele da się zrobić, niemniej jednak zagrożenie w Chomęciskach mogło by być mniejsze, gdyby przepusty drogowe prowadzące na posesje były bardziej drożne. Wypada też apelować do właścicieli posesji o oczyszczanie przydrożnych rowów na wysokości swoich posesji ze skoszonej trawy, która utrudnia swobodny przepływ wody.
    Mając na względzie nieprzewidywalność takich zjawisk, szczególnie w przypadku budynków posiadających piwnice lub garaże usytuowane poniżej terenu,  warto wyposażyć się w pompy, które mogą niezwykle pomóc przy usuwaniu wody z podtopionych obiektów. Kolejna dobrą praktyką dla takich obiektów jest zapewnienie worków z piaskiem, które można ułożyć na wjeździe do garażu, co pozwoli ograniczyć napływ wezbranej wody.

tekst/zdjęcia: mł. bryg. Andrzej Szozda KM PSP Zamość

mt_gallery: Gwałtowne opady deszczu w powiecie zamojskim.

Skip to content