DSC 0139

Międzynarodowa Konferencja „Czujka dymu i czujnik tlenku węgla, czyli mała inwestycja w duże bezpieczeństwo” i rozpoczęcie kampanii „NIE dla czadu”.

DSC 01398 i 9 października w Szkole Głównej Służby Pożarniczej odbyła się Międzynarodowa Konferencja „Czujka dymu i czujnik tlenku węgla, czyli mała inwestycja w duże bezpieczeństwo”.

8 października 2013 r. w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, w ramach Międzynarodowej Konferencji „Czujka dymu i czujnik tlenku węgla, czyli mała inwestycja w duże bezpieczeństwo” odbył się briefing prasowy, podczas którego Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu w MSW oraz gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej przedstawili założenia tegorocznej, trzeciej już, edycji akcji „NIE dla czadu”.

Zeszłoroczna edycja, obejmująca okres wrzesień 2012 – marzec 2013, w porównaniu z takim samym okresem 2011 – 2012 przyniosła wymierne skutki. Strażacy odnotowali o 15 mniej ofiar śmiertelnych tlenku węgla!

Zawsze powtarzaliśmy i powtórzymy to także i w tym roku – jeśli dzięki tej kampanii uratujemy chociaż jedno życie ludzkie, to na pewno było warto.
Mamy nadzieję, że liczba osób, które poniosą śmierć na skutek zaczadzenia z roku na rok będzie malała, że ludzie zrozumieją jak niewiele tak naprawdę trzeba, by każdy z nas mógł poczuć się bezpiecznej w swoim mieszkaniu, w swoim domu.

Tegoroczną edycję, podobnie jak w latach ubiegłych, swoim patronatem objął minister spraw wewnętrznych.

Po briefingu prasowym rozpoczęła się dwudniowa Międzynarodowa Konferencja pod hasłem „Czujka dymu i czujnik tlenku węgla, czyli mała inwestycja w duże bezpieczeństwo” (8-9.10.2013 r.). Rozpoczęła ona bardzo ważną dyskusję, która ma zapoczątkować wieloletnie działania mające na celu zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w Polsce.

Honorowy patronat nad konferencją objął Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych.

Podczas Międzynarodowej Konferencji można było zapoznać się m.in. z doświadczeniami innych państw Unii Europejskiej, w których z dużym powodzeniem udało się przeprowadzić ten proces, a tym samym znacząco ograniczyć liczbę ofiar pożarów i tlenku węgla
W trakcie spotkania można było również wysłuchać wystąpień ekspertów ze straży pożarnej z kraju i z zagranicy, a także specjalistów środowiska medycznego, mediów publicznych oraz instytucji zajmujących się promowaniem bezpieczeństwa.
Zaprezentowane zostały niezwykle interesujące wyniki badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, dotyczące problematyki zatruć tlenkiem węgla.

W konferencji wzięli udział eksperci z różnych dziedzin, dlatego też na omawiane zagrożenia można było spojrzeć z wielu stron i pod różnym kątem, a jednocześnie spotkanie to dało podłoże  do wypracowania optymalnych metod wspólnych działań w zakresie zminimalizowania liczby ofiar.

źródło: KG PSP

zdjecia: mł. asp. Tomasz Stachyra KW PSP Lublin

DSC 0138DSC 1078DSC 1076DSC 1077

Skip to content