z1

„Krzyże zasługi za dzielność”.

z124 października 2013 r. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych odbyła się uroczystość wręczenia „Krzyży Zasługi za Dzielność” nadawanych przez prezydenta RP, na wniosek ministra spraw wewnętrznych. Odznaczenia otrzymali funkcjonariusze z całej Polski, którzy podczas służby lub w czasie wolnym, wykazując ogromne poświęcenie i odwagę, narażając własne życie, uratowali innych ludzi.

Nagrodzonych medalem zostało 12 strażaków, 15 policjantów i 3 funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy nie zważając na zagrożenie oraz własne bezpieczeństwo, ratowali i nieśli pomoc ludziom, m.in. ratowali tonących, pomagali ofiarom pożarów, zatrucia tlenkiem węgla czy wypadków drogowych.
Wśród wyróżnionych strażaków znaleźli się:
– ogn. Krzysztof Kochanowicz z KM PSP w Przemyślu;
– st. str. Daniel Góralczyk i mł. ogn. Paweł Macura z KM PSP w Bielsku-Białej;
– st. str. Radosław Stefański i st. asp. Dariusz Sobotka z KM PSP w Katowicach;
– mł. asp. Piotr Hanus i st. str. Łukasz Mazur z KP PSP w Lubaczowie;
– st. str. Michał Górski z KM PSP w Bydgoszczy;
– asp. sztab. Roman Kraszewski z KP PSP w Raciborzu;
– sekc. Tomasz Durejko z KP PSP w Nysie;
– asp. Artur Bednarczyk z KM PSP w Lublinie;
– sekc. Łukasz Wąs z KM PSP w Tarnowie.
Medale funkcjonariuszom wręczył minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, który podziękował odznaczonym za ofiarność i odwagę w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Szef MSW przyznał też 5 policjantom z Komendy Głównej Policji Złote, Srebrne i Brązowe „Krzyże Zasługi”.
W uroczystości, oprócz wyróżnionych i ich bliskich, uczestniczyli szefowie służb, w tym: gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny PSP; gen. bryg. Dominik Tracz, komendant główny Straży Granicznej; nadinsp. Krzysztof Gajewski, zastępca komendanta głównego Policji.
„Krzyż Zasługi za Dzielność” to odznaczenie przyznawane funkcjonariuszom za odwagę i czyny spełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z narażeniem własnego życia lub zdrowia, w obronie prawa, mienia i bezpieczeństwa obywateli. Zostały ustanowione przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1928 r.

tekst/zdjęcia: Wydział Informacji i Promocji KG PSP

z1

Skip to content