DSC 0154

Ćwiczenia zgrywające w Tarnogrodzie.

DSC 01544 października 2013 r. o godz. 9:45 na terenie  zakładu  Bioconcept-Gardenia Sp. z o.o. w Tarnogrodzie odbyły się ćwiczenia zgrywające mające na celu doskonalenie umiejętności prowadzenia działań w zakresie ratownictwa chemiczno-ekologicznego przez jednostki ochrony przeciwpożarowej KSRG oraz współpracy z podmiotami współdziałającymi.

W trakcie ćwiczeń uczestnicy zapoznali się z zakładem, w tym z zagrożeniami występującymi na jego terenie. Przypomniane zostały właściwości  amoniaku – gazu wykorzystywanego jako czynnik roboczy w instalacji chłodniczej zakładu oraz zasady postępowania ratowniczego w sytuacjach awaryjnych. Wiedza ta została po chwili zweryfikowana podczas ćwiczeń praktycznych,  polegających na prowadzeniu działań ratowniczych w oparciu o założenie ćwiczebne.
Założenie przewidywało wyciek amoniaku z uszkodzonego zaworu w instalacji chłodniczej, skutkiem którego było bezpośrednie zagrożenie utraty zdrowia i życia osób oraz wystąpienie dużego zagrożenia chemiczno-ekologicznego.
W ćwiczeniach udział wzięły zastępy ratownicze z KP PSP w Biłgoraju i z wybranych jednostek OSP KSRG z terenu powiatu biłgorajskiego, policjanci z Posterunku Policji w Tarnogrodzie, koordynator medyczny wraz z zespołem Państwowego Ratownictwa Medycznego, Gminny Zespół Reagowania Kryzysowego w Tarnogrodzie i Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Biłgoraju, a także kierownictwo i pracownicy zakładu Bioconcept-Gardenia Sp. z o.o. w Tarnogrodzie.
Obserwatorami przebiegu ćwiczeń był przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie st. kpt Katarzyna Grzegorczyk-Wysocka, Komendant Powiatowy PSP w Biłgoraju, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Biłgoraju, dowództwo Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego „Leżajsk”, Dyrektor Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu oraz Burmistrz Tarnogrodu wraz z zastępcą.
Po zakończonych ćwiczeniach zostało dokonane krótkie podsumowanie ćwiczeń przez Komendanta Powiatowego PSP w Biłgoraju st. bryg. Krzysztofa Michońskiego.

tekst: st. kpt. Albert Kloc

zdjęcia: sekc. Zabłotni Dariusz

DSC 0136DSC 0120DSC 0189DSC 0219

Skip to content