P1080368

Ćwiczenia zgrywające służb ratowniczych z terenu powiatu łukowskiego.

P1080368W dniu 25 października 2013 roku o godzinie11.00 w Łukowie na ulicy Parkowej (ĆWICZENIA) dochodzi do zderzenia autobusu przewożącego młodzież szkolną z samochodem osobowym. Autobus przewoził wycieczką szkolną klas II i III liceum ogólnokształcącego, 30 osób. Samochodem osobowym jechało 2 osoby. W wyniku zderzenia poszkodowanych zostało 21osób. 2 osoby podróżujące samochodem osobowym oraz 19 osób z autokaru.

 

Na szczęście to tylko krótki scenariusz ćwiczeń praktycznych rozgrywanych w ramach doskonalenia współpracy służb ratowniczych w powiecie łukowskim. Ćwiczenia przeprowadzono w dniu 25 października na ulicy Parkowej w Łukowie. W działaniach ratowniczych uczestniczyły jednostki straży pożarnej, pogotowia ratunkowego oraz policji. Do działań w czasie ćwiczeń włączono również zarządcę drogi, prokuraturę, wydział zarządzania kryzysowego starostwa powiatowego, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łukowie. PKS w Łukowie, firmę transportową GLOBUS, Studium Medyczne w Łukowie, Zespół Szkół w Radoryżu Smolanym, IV Liceum Ogólnokształcące w Łukowie, lokalne media.  
Działania ratownicze w pierwszej fazie działań polegały na ugaszeniu pożaru jaki powstał po zderzeniu pojazdów. Następnie służby ratownicze swoje wysiłki skierowały na pomoc medyczną dla osób poszkodowanych w wypadku. Zdarzenie uznano za masowe, dokonano segregacji poszkodowanych oraz ewakuacji do namiotu pneumatycznego straży pożarnej. Osoby poszkodowane w zdarzeniu były rozwożone przez zespoły ratownictwa medycznego do najbliższych szpitali. W trakcie działań ćwiczono incydenty powodujące zakłócenia w pracy służb ratowniczych powodowane przez osoby postronne.
W trakcie ćwiczeń prowadzono opiekę psychologiczną osób poszkodowanych i uczestników zdarzenia.
Po zakończeniu ćwiczeń wszyscy uczestnicy akcji dokonali podsumowania prowadzonych działań ratowniczych, wymieniono się doświadczeniami i uwagami z przeprowadzonych ćwiczeń.

tekst/zdjęcia: bryg. Szczepan Goławski KP PSP Łuków.

P1080332P1080336P1080341P1080369P1080395P1080443

Skip to content