IMG 0161

Ćwiczenia zgrywające służb ratowniczych w Kraśniku.

IMG 01619 października 2013 roku odbyły się ćwiczenia zgrywające służb ratowniczych powiatu kraśnickiego, których celem było podniesienie poziomu i efektywności prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych, jak również stanu wyszkolenia jednostek ochrony przeciwpożarowej i służb współdziałających takich jak Pogotowie Ratunkowe i  Policja.

9 października 2013 r. około godziny 9:00 dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Kraśniku telefonicznie zawiadamia dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku o fakcie powstania zagrożenia pożarowego. Z informacji dyrektora palcówki wynika, że jeden z pracowników szkoły z zakładnikiem zamknął się w jednym z pomieszczeń w budynku i zagroził samospaleniem. W trakcie rozmowy zgłaszającego z dyżurnym straży pożarnej pojawia się silne zadymienie w innej części budynku szkoły. Jak się okazuje to ten sam sfrustrowany pracownik wcześniej podłożył ogień w kotłowni. W wyniku szybkiego rozwoju pożaru powstaje silne zadymienie na znacznej części kondygnacji. Dyrekcja placówki przed przyjazdem zastępów straży pożarnej podejmuje decyzję o ewakuacji uczniów i personelu szkoły. Po przeprowadzeniu ewakuacji dyrektor zgłasza brak dwojga dzieci oraz dwóch pracowników szkoły. Przybyłe na miejsce zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Kraśniku oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ze Stróży i Urzędowa podejmują działania gaśnicze z jednoczesnym przeszukiwaniem pomieszczeń budynku. Ratownicy penetrują budynek i odnajdują  dwoje dzieci, z których jedno jest nieprzytomne, udzielają kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazują zespołowi Pogotowia Ratunkowego. Sprawca pożaru po obezwładnieniu przez funkcjonariuszy Policji został również ewakuowany siłą z budynku. Dodatkowym utrudnieniem dla ratowników jest ewakuacja jednej osoby – zakładnika, który doznał obrażeń ciała, z I piętra budynku, do tego celu zostaje użyty specjalistyczny podnośnik. Po opanowaniu pożaru kierujący działaniem ratowniczym poleca dogaszenie i oddymianie pomieszczeń oraz ponowne przeszukanie pomieszczeń.
    Tak krótko można przedstawić scenariusz ćwiczeń zgrywających służb ratowniczych powiatu kraśnickiego, których celem było podniesienie poziomu i efektywności prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych, jak również stanu wyszkolenia jednostek ochrony przeciwpożarowej i służb współdziałających takich jak Pogotowie Ratunkowe, Policja.
Główne założenia, na jakie zwrócono uwagę podczas ćwiczeń, to prawidłowe rozlokowanie sił i środków podczas gaszenia pożarów w tego typu obiektach. Nie mniej ważna była właściwa taktyka gaśnicza z jednoczesnym prowadzeniem przeszukiwania pomieszczeń i ewakuacja znalezionych osób. W tym celu strażacy wykorzystali podnośnik hydrauliczny, a także kamery termowizyjne, których użycie okazało się nieocenione w poszukiwaniu poszkodowanych i samej lokalizacji źródła pożaru.
Podsumowania ćwiczeń dokonał Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kraśniku mł. bryg. Piotr Wojtan. Podczas omówienia ćwiczeń padły słowa podziękowania pod adresem dyrekcji i pracowników Szkoły Podstawowej nr 6 w Kraśniku za sprawne przeprowadzenie ewakuacji, a także funkcjonariuszy i przedstawicieli służb współdziałających biorących udział w założeniu ćwiczebnym.
    W ćwiczeniach brało udział 4 zastępy  jednostek ochrony przeciwpożarowej – łącznie 20 strażaków, wyznaczone siły i środki Policji oraz Pogotowia Ratunkowego.

tekst: kpt. Piotr Michałek KP PSP Kraśnik

zdjęcia: kpt. Krystian Suszek KP PSP Kraśnik

 

IMG 0123IMG 0118IMG 0135IMG 0096

Skip to content